Námět na přednášku a k zamyšlení

Došlo emailem do Ing. Jana Peterka
------------------------

Dobrý den, republiku obchází plošné kolapsy včelstev.

Došlo k tomu, k čemu upozorňuji ve své knize, že se včelstva ošetřovala už na dvě nemoci (varoóza + virus deformovaných křídel) a že pokud se přidá nemoc třetí (což je jen otázkou času), způsobí to doslova katastrofu. Ve své knize jsem odhadoval tyto problémy až za několik let, ale přišlo to mnohem dříve.
Prázdné úly bez jediné včelky jsou projevem s největší pravděpodobností viru paralýzy. Viry paralýzy v posledních 3 letech nabraly velice na síle.
To znamená, že v tuto chvíli na včelu tlačí tři silné selekční tlaky. Varoóza + virus deformovaných křídel + viry paralýzy. Kdyby v přírodě přišly tyto tři nemoci najednou, znamená to ohrožení včely medonosné na druhové úrovni. K nám se tyto nemoci najednou samozřejmě nedostaly, ale "léčením" včelstev jsme je nabalili jako sněhovou kouli.

Rozjíždí se také bakteriální infekce, pokud například najdete podmet plný mrtvých včel, zpravidla ještě rozpadlých "na prach", toto je s největší pravděpodobností bakteriální infekce. Nyní není tak časté.

V posledních 3 letech je také nárůst kálení včelstev v úle. Včelaři to často přikládají nosemě, ale zajímavostí je, že ne vždy jsou včelstva pozitivní na nosemu. To znamená, že nosema není jednou nemocí projevující se kálením včelstva v úle. Tato včelstva by měla být likvidována, protože stejně zpravidla umřou v následujícím podzimu a ještě nakazí včelstva v přímé blízkosti, která umírají taky, byť o chvíli později.

Přes léto se mnohdy objevují včelsva, která mají hodně plodu, ale nejdou do síly. Včelky mají život zkrácen přibližně 5x. Když matka přestane silně plodovat (srpen), za 14 dní je po nich. Tato včelstva musí být taktéž utracena co nejdříve od zjištění těchto příznaků.

Více si můžete přečíst na mých stránkách:
www.posledniprocento.cz

Stal jsem se také učitelem včelařství (přes SOU Blatná), to znamená, že pokud byste chtěli udělat přednášku, mohla by být na dotaci. Na přednášce bych představil dlouhodobě funkční včelaření v souladu s evoluční biologií (tzv. Darwinovské včelaření), podle které včely jedou od samého počátku své existence. To znamená, musíme se naučit včelařit v souladu s přírodou, evoluční biologií a nebránit v přirozené selekci včelstev na různé druhy patogenů, jinak včelku doženeme až k druhovému ohrožení.

Pěkný podzim, Ing. Jan Peterek