20. května svátek včelařství

Tak jako každý rok si připomínáme dnes 20. května svátek včelařství.

Připomeňme si, jak vznikl.

Návrh svátku schválil Kongres Apimondia v roce 2015. Po dvou letech na konci roku 2017 Valné shromáždění OSN drtivou většinou určilo 20. květen jako den věnovaný včelařství – Světový den včel. Poprvé jsme tak slavili tento den v roce 2018. Proč zrovna 20. květen? Květen je nejdůležitější včelařský měsíc. Vše kvete a včely mají nejvíc práce. A 20. květen je také dnem narození Antona Janši (1734 – 1773), slovinského uznávaného včelaře, kterého do Vídně pozvala Marie Terezie, aby v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství.

Po tisíciletí jsou včely součástí našich životů, jsou považovány za jedny z nejpracovitějších a nejdůležitějších stvoření na zemi s ohledem na skutečnost, jak prospívají lidem, rostlinám a životnímu prostředí obecně. Lze konstatovat, že včely jsou život!

Letošní květen a vůbec průběh jara se nevyvíjí tak, jak jsme po léta zvyklí. Včely jsou tu však více než 80 mil. let a s výstřelky počasí si poradí. Jak to bude s množstvím medu si však budeme muset počkat.

Tak pěkně tento den oslavte. Třeba jen tak, že dojdete na stanoviště a svým včelám poděkujete, protože bez nich by náš život byl chudý, jestli by vůbec nějaký byl.

Mgr. Jarmila Machová